Aster
Przejdź do strony upc.pl

Słowniczek

Dekoder cyfrowy (z ang. Set-top Box)

Urządzenie przetwarzające cyfrowy sygnał telewizyjny na sygnał analogowy, zrozumiały dla odbiornika TV. Zapewnia możliwość warunkowego dostępu do wybranych przez Klienta usług lub programów.

DVB - Digital Video Broadcasting

Zespół międzynarodowych norm określających sposoby transmisji cyfrowych w MPEG i przekaz cyfrowych sygnałów video/audio.

TV satelitarna jest zgodna ze standardem DVB-S, naziemna TV cyfrowa - ze standardem DVB-T, cyfrówka kablowa - ze standardem DVB-C , a wprowadzana dopiero cyfrówka w urządzeniach mobilnych, np. w komórkach - ze standardem DVB-H. Obecnie rozwija się także inny standard telewizji cyfrowej - IP TV określający sposób przekazu w ramach "wideo na żądanie"

DVR - Digital Video Recorder

Rejestrator cyfrowy, czyli urządzenie do zapisu obrazu monitoringu budynków, terenów. Pojęcie używane również przez niektórych wobec urządzeń PVR.

HDTV - High Definition Television

Standard nadawania obrazu i dźwięku w sygnale telewizyjnym. W HDTV można odbierać obraz z kilkoma różnymi rozdzielczościami. Dwie podstawowe to 720p oraz 1080i. Rozdzielczość obrazu 720p wynosi 1280x720 pikseli, a 1080i - 1920x1080. HDTV jest dziś kodowane i kompresowane za pomocą standardu MPEG-2. Format obrazu HDTV to 16:9.

MPEG-1

Kompresja ruchomych obrazów i fonii przy szybkości przesyłania 1.5Mb/s (standard z jakością VHS)

MPEG-2

Aktualnie najbardziej powszechna kompresja ruchomych obrazów i fonii w transmisjach cyfrowych, najczęściej stosowana, ale posiadająca już ograniczenia przy dużych prędkościach lub przy HDTV.

PPV - Pay Per View

Usługa polegająca na możliwości oglądania wybranych programów, po wcześniejszym wniesieniu opłat. Świadczona za pośrednictwem telewizji cyfrowej.

Telewizja cyfrowa

Metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci cyfrowej do odbiorników indywidualnych. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu i dźwięku (w standardzie MPEG-2 oraz MPEG-4) umożliwia przesłanie od 4- do 16-krotnie więcej programów telewizyjnych niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma.

Transmisja cyfrowa umożliwiła łatwe dodanie szeregu usług dodatkowych jak:

 • informacje o nadawanych programach (EPG),
 • automatyczne wyszukiwanie programów,
 • kilka kanałów dźwiękowych z różnymi wersjami językowymi, (EPG),
 • napisy,
 • kodowanie kanałów w celu ograniczenia kręgu odbiorców (telewizja płatna),
 • telewizja interaktywna,
 • przeprowadzania ankiet, dzięki kanałowi zwrotnemu,
 • kontrola rodzicielska.

Telewizja internetowa

To odmiana telewizji używająca za medium transmisji mechanizmów dostępnych w Internecie. Powszechnie za telewizję internetową uznaje się stację telewizyjną, która udostępnia swoje programy telewizyjne na stronach internetowych. W celu odbioru takich programów potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie (najczęściej darmowe) oraz łącze szerokopasmowe.

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje telewizji internetowych:

 • stacje telewizyjne działające wyłącznie w Internecie,
 • tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swój program nadawany metodami tradycyjnymi również poprzez Internet,
 • tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swoje programy telewizyjne na żądanie użytkownika poprzez Internet,
 • tradycyjne stacje telewizyjne przygotowujące specjalne materiały dostępne tylko poprzez Internet.

Istnieje wiele systemów używanych do transmisji sygnału telewizyjnego w Internecie - zaliczają się do nich m.in.: Windows Media, RealVideo, MPEG-4, Macromedia Flash 8 Video, NSV oraz Theora.

Telewizja kablowa

Nazywana także "kablówką", realizowana jest za pomocą technologii HFC (ang. Hybrid Fiber Coax) i jest nowoczesną siecią telekomunikacyjną, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do stu programów stacji telewizyjnych.

Telewizja naziemna

Telewizja wykorzystująca do emisji programów nadajniki znajdujące się na powierzchni Ziemi, umieszczone najczęściej na wzniesieniach lub wysokich budynkach dla zapewnienia pokrycia sygnałem możliwie dużego obszaru.

VOD - Video On Demand (wideo na żądanie)

System dostarczania programów na żądanie konkretnego odbiorcy, który za nie płaci.

do góry

Usługi dodatkowe

  Dekoder Motorola
SD
Dekoder Kaon
HD
Dekoder Kaon HD
z nagrywarką
Program telewizyjny
Lista ulubionych kanałów
Przypomnienie
Kontrola rodzicielska
Wybór wersji językowej
Odbiór programów HD  
Wypożyczalnia VoD  
Zatrzymywanie i przewijanie    
Nagrywanie    

Program telewizyjny
Pozwala w prosty sposób zaplanować czas przeznaczony na oglądanie telewizji teraz lub w przyszłości. Znajdziesz tu interesujące programy i dowiedziesz się więcej o każdym z nich.

Lista ulubionych kanałów
W każdej chwili możesz stworzyć własną listę ulubionych kanałów. Dzięki temu, nie musisz za każdym razem przechodzić przez pełną listę programów telewizyjnych w poszukiwaniu tych, które oglądasz najczęściej.

Przypomnienie
Korzystając z przypomnienia możesz określić jaki program, na którym kanale i o której godzinie chcesz obejrzeć. O określonej godzinie pojawi się przypomnienie o wybranym programie.

Kontrola rodzicielska
Umożliwia ustawienie hasła zabezpieczającego przed odbiorem programu przez osoby nieuprawnione (np. dzieci). Kontrolę możesz ustawić na wybrany kanał lub na programy o określonej kategorii wiekowej.

Wybór wersji językowej
Możesz wybrać polską lub oryginalną ścieżkę dźwiękową, a także opcję z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami w języku polskim. Dostępność tej usługi uzależniona jest od nadawcy kanału telewizyjnego.

Odbiór programów HD
Wysoka rozdzielczość HD zapewni Ci doskonałą jakość oglądanych programów. W odróżnieniu od zwykłego, obraz HD jest wyjątkowo wyraźny, a kolory są bardziej intensywne. By móc w pełni wykorzystać zalety telewizji w wysokiej rozdzielczości, musisz posiadać telewizor oznaczony jako HD Ready lub Full HD.

Wypożyczalnia VoD
Usługa ta umożliwia wypożyczenie filmu lub programu za pośrednictwem dekodera w dogodnym momencie. W Wypożyczalni VoD znajdziesz najnowsze produkcje i klasykę kina. Odtwarzanie pozycji rozpocznie się natychmiast po jej wybraniu.

Zatrzymywanie i przewijanie
Dekoder z nagrywarką pozwala na zatrzymanie programu, filmu czy serialu i zrobienie przerwy w oglądaniu telewizji gdy na przykład chcesz zaparzyć kawę lub odebrać telefon. Każdy oglądany program telewizyjny możesz również przewinąć do momentu, który Cię zaciekawił by zobaczyć go ponownie.

Nagrywanie
Funkcja nagrywania pozwoli Ci na proste i szybkie nagranie oglądanego właśnie programu lub ustawienie nagrywania programu nadawanego w przyszłości. Możesz też nagrywać jeden program i oglądać drugi emitowany w tym samym czasie.

Więcej informacji o usługach dodatkowych dla dekodera Motorola SD

Więcej informacji o usługach dodatkowych dla dekoderów Kaon HD i Kaon HD z nagrywarką

do góry

FAQ

Poniższa lista pytań i odpowiedzi dotyczy usług przejętych przez UPC Polska Sp. z o.o. po ASTER Sp. z o.o.

1. Czy wyłączenie analogowej telewizji naziemnej będzie miało wpływ na usługi świadczone przez UPC?

Proces wyłączania nadajników analogowej telewizji naziemnej w żaden sposób nie wpłynie na usługi telewizyjne świadczone przez UPC Polska. Wspomniany proces dotyczy tylko telewizji odbieranej przez „zwykłą” antenę. Analogowy sygnał telewizyjny dostarczany przez UPC jest niezależny od ogólnopolskiego sygnału naziemnego. Dzięki temu nasi Klienci, zarówno telewizji cyfrowej, jak i analogowej, nadal będą mogli korzystać z posiadanych usług.

Należy również dodać, że do dalszego korzystania z telewizji analogowej UPC nie trzeba kupować nowego telewizora ani dekodera.

2. Czy aby korzystać z telewizji cyfrowej trzeba posiadać specjalny telewizor (zaawansowany technologicznie)?

Nie jest to konieczne. Dekoder cyfrowy umożliwia podłączenie każdego odbiornika telewizyjnego za pośrednictwem złącza SCART lub CHINCH.

3. Jakie są różnice dla Abonenta pomiędzy telewizją analogową a telewizją cyfrową?

Telewizja cyfrowa to przede wszystkim istotna poprawa jakości obrazu i dźwięku oraz bezpłatny dostęp za pośrednictwem dekodera cyfrowego do usług dodatkowych:

 • samodzielny wybór polskiej lub oryginalnej wersji językowej (dostępność usługi uzależniona od nadawcy),
 • samodzielny wybór napisów (dostępność usługi uzależniona od nadawcy),
 • kontrola rodzicielska - usługa uniemożliwia korzystanie z wybranego programu telewizyjnego lub wszystkich usług dekodera przez osoby niepowołane (np. rodzice mogą samodzielnie, czasowo lub na stałe, zablokować dostęp do programów lub wybranych audycji, których ich dzieci nie powinny obejrzeć),
 • przypominacz - usługa umożliwia takie uprzednie zaprogramowanie dekodera, aby w przyszłości dekoder o wybranej przez nas porze automatycznie przypomniał nam, iż planowaliśmy obejrzeć jakiś program,
 • Przewodnik TV - zapewnia opisy wszystkich programów dostępnych w ofercie cyfrowej. W jednym miejscu umożliwia przeglądanie aktualnego i planowanego programu dla wszystkich kanałów telewizyjnych z wyprzedzeniem do 12 godzin.

4. Do czego służy dekoder cyfrowy (STB)?

Obecnie, dostarczanie usług do lokalu Klienta możemy podzielić ze względu na rodzaj technologii na:

 • usługi analogowe (pakiety Basic, Antena)
 • usługi cyfrowe (np. Pakiety Premium HBO, CANAL+, Cinemax i pakiet telewizji cyfrowej BasicPLUS)

Aby zapewnić poszczególnym programom telewizyjnym najwyższą jakość obrazu i dźwięku oraz umożliwić Klientowi korzystanie z atrakcyjnych usług dodatkowych, niezbędne jest, aby cyfrowy sygnał telewizyjny mógł być odbierany przez odbiornik telewizyjny. Do tego celu służy właśnie dekoder cyfrowy (z ang. Set-Top-Box). Jednocześnie dekoder cyfrowy zapewnia możliwość warunkowego dostępu do wybranych przez Abonenta usług lub programów.

5. Czym jest opłata za dostęp do usług cyfrowych?

Aby zapewnić abonentom najwyższą jakość świadczonych usług, ich atrakcyjną formułę, jak najszerszy wachlarz usług dodatkowych niezbędne są inwestycje w nowoczesną, cyfrową technologię transmisji audio-video oraz bieżące utrzymanie przez operatora wysokiej jakości, cyfrowych urządzeń technicznych i oprogramowania. Są to koszty ponoszone przez operatora niezależnie od kosztów utrzymania sieci analogowej. Wysokość opłaty za dostęp do usług cyfrowych zależny jest od typu posiadanego dekodera. Nie jest natomiast związany z liczbą zamówionych przez Abonenta pakietów programowych cyfrowej telewizji.

6. Czy dekoder cyfrowy będzie pozwalał na obsługę hyperbandu w odbiornikach telewizyjnych starszej generacji?

Nie, w takim wypadku rekomendujemy wymianę odbiornika telewizyjnego. Za dodatkową opłatą cennikową Operator umożliwia jednak zainstalowanie specjalnego urządzenia - modulatora, umożliwiającego obsługę hyperbandu przez odbiornik telewizyjny starszej generacji.

7. Dlaczego nie mogę samemu ustawić godziny na dekoderze?

Godzina jest automatycznie pobierana przez dekoder przy uruchomieniu. Nie ma konieczności ustawiania jej ręcznie.

8. Czy mogę podłączyć dekoder do amplitunera (kina domowego).

Tak, można podłączyć dekoder do kina domowego, za pośrednictwem kabla typu Euro-cinch. Dekoder nie posiada wyjścia cyfrowego.

9. Jaką rozdzielczość oferuje dekoder cyfrowy?

Oficjalnie producent nie podaje jaką rozdzielczość oferuje dekoder. Transmitowany przez dekoder obraz posiada jakość PAL, czyli 576 linii, aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie emitowane programy mają tą samą jakość. Dużo zależy od nadawcy telewizyjnego i formatu, w jakim został zrealizowany dany materiał filmowy.

10. Czy mogę podłączyć dekoder do innego gniazdka w mieszkaniu ?

Tak, bez problemu można podłączyć dekoder do gniazdka w innym pomieszczeniu.

11. Czy opcja napisów i wyboru lektora jest zawsze dostępna?

Nie, jest to uzależnione od nadawcy danego kanału. Jeżeli nadawca udostępnia taką opcję, wtedy można korzystać z ww. funkcji.

12. Czy jeżeli zaprogramuję funkcję nagrywania w magnetowidzie (nagrywarce DVD) dekoder sam włączy się o odpowiedniej godzinie i na odpowiednim kanale?

Tak, należy w tym celu zaprogramować (zgodnie z instrukcją do STB) funkcję Przypominacza wraz z opcją "nagrywanie".

do góry